Read Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye by Stefan Zweig Free Online


Ebook Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye by Stefan Zweig read! Book Title: Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye
The author of the book: Stefan Zweig
Edition: Yordam Kitap
The size of the: 18.58 MB
City - Country: No data
Date of issue: February 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
Loaded: 2303 times
Reader ratings: 5.7

Read full description of the books:"Ah, para, o uğursuz para, karımla kızımın ahlâkını bozdu. Onları bana düşman eden paradır. Deli olduğum için paranın üstüne çılgınlar gibi atılan da ben oldum. Ama eninde sonunda kendimi daha fakir, onları da daha kötü bir duruma düşürmekten başka bir şey yapmadım. Elli yıl, saçmalıklarla dolu elli yıl kendimi yordum, yitirdim, kendime bir gün için bile hürriyet tanımadım, şimdiyse...

Para! Para... Şu pis... Şu sefil para... Ben onun yüzünden çürüdüm! Para... Tanrının laneti onun üzerinde dinleniyor."

Stefan Zweig, Bir Kalbin Ölümü adlı uzun öyküsünde, yaşadığı hayatın anlamını sorgulayan varlıklı bir tüccarın hüzünlü sonbaharını anlatıyor.

Kitabın ikinci anlatısı Mürebbiye, yetişkinlerin ne denli acımasız olabileceklerini keşfeden iki küçük çocuğun yaşadığı düş kırıklığı üzerine, yürek burkan bir öykü.

Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salâh Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle...


Download Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye PDF Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye PDF
Download Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye ERUB Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye PDF
Download Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye DOC Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye PDF
Download Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye TXT Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye PDFRead information about the author

Ebook Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye read Online! Stefan Zweig was one of the world's most famous writers during the 1920s and 1930s, especially in the U.S., South America and Europe. He produced novels, plays, biographies and journalist pieces. Among his most famous works are Beware of Pity, Letter from an Unknown Woman and Mary, Queen of Scotland and the Isles. He and his second wife committed suicide in 1942.

Zweig studied in Austria, France, and Germany before settling in Salzburg in 1913. In 1934, driven into exile by the Nazis, he emigrated to England and then, in 1940, to Brazil by way of New York. Finding only growing loneliness and disillusionment in their new surroundings, he and his second wife committed suicide.

Zweig's interest in psychology and the teachings of Sigmund Freud led to his most characteristic work, the subtle portrayal of character. Zweig's essays include studies of Honoré de Balzac, Charles Dickens, and Fyodor Dostoyevsky (Drei Meister, 1920; Three Masters) and of Friedrich Hlderlin, Heinrich von Kleist, and Friedrich Nietzsche (Der Kampf mit dem Dmon, 1925; Master Builders). He achieved popularity with Sternstunden der Menschheit (1928; The Tide of Fortune), five historical portraits in miniature. He wrote full-scale, intuitive rather than objective, biographies of the French statesman Joseph Fouché (1929), Mary Stuart (1935), and others. His stories include those in Verwirrung der Gefhle (1925; Conflicts). He also wrote a psychological novel, Ungeduld des Herzens (1938; Beware of Pity), and translated works of Charles Baudelaire, Paul Verlaine, and mile Verhaeren.

Most recently, his works provided inspiration for the 2014 film 'The Grand Budapest Hotel'.


Reviews of the Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye


MICHAEL

The best ... And the most interesting, bright, fascinating ...

AUSTIN

Quickly downloaded

SKYE

The most favorite book of all books

CALEB

A wonderful book, like all the works of this author.

MILLIE

A wonderful piece
Add a comment
Download EBOOK Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye by Stefan Zweig Online free

PDF: bir-kalbin-lm-mrebbiye.pdf Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye PDF
ERUB: bir-kalbin-lm-mrebbiye.epub Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye ERUB
DOC: bir-kalbin-lm-mrebbiye.doc Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye DOC
TXT: bir-kalbin-lm-mrebbiye.txt Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye TXT