Read Institut za namještanje satova by Ahmet Hamdi Tanpınar Free Online


Ebook Institut za namještanje satova by Ahmet Hamdi Tanpınar read! Book Title: Institut za namještanje satova
The author of the book: Ahmet Hamdi Tanpınar
Edition: Fraktura
The size of the: 776 KB
City - Country: No data
Date of issue: 2011
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
Loaded: 1338 times
Reader ratings: 4.9

Read full description of the books:Aslında söylemeliyim ki, şimdiye dek içine bu kadar zor girebildiğim başka kitap olmadı (yani, belki Madame Bovary). Ancak yaklaşık 150 sayfadan sonra, işler değişti. Halit Ayarcı öyküye de sağlam bir ayar çekti. Başta sıkıcı gelen pek çok ayrıntı bile bir anda değerlendi.

Değişime ve yeniliklere direnmek ne kadar mümkün? Hayri kardeşimiz bunu adım adım tecrübe ediyor. Belki salt değişim olsa işin içinde, o da eyvallah diyecek. Fakat değişimin içeriği ve türü farklı. Tam anlamıyla evrimsel değil, zoraki, gösterişçi, yalnızca "yeni" olsun diye yapılmış şeyler içeriyor. Sıradan, tam bir ortalama insan olan Hayri de bu akıma hiç farkında olmadan kapılıyor. Kapılabiliyor, zira yeni sistem lafla peynir gemisi yürütme konusunda kusursuz.

Peki Halit Ayarcı kim? Bir çeşit Oscar Schindler. İmajla her şeyin halledilebileceğinin farkında. Modernize olmuş bir Şeytan. Ruhları, dünyevi zevkler sunarak ele geçirme konusunda yetkin. Hazcılıkla, yeni filizlenen liberalizmle, herkesi kullanabileceğinin gayet ayırdında. Hayri İrdal'ı da muhteşem şekilde kullanabiliyor.

En sonunda ise; posası çıkmış, tamamen değişmiş ve ruhunu satmış, ama az buçuk da pişmanlık duyan ve eski dürüst yaşamını özleyen Hayri'ye, Halit'in dedikleri gayet manidar:

"Size kendi hakikatinizi söyleyeyim! Artık dönemezsiniz. Çünkü hiçbir şeyden vazgeçemezsiniz. Bütün tenkitlerinize ve küçük görmelerinize rağmen rahat ve güzel bir karınız var, ayrıca bir metresiniz var ki çıldırıyorsunuz. Kızınız, oğlunuz için her an kendinizi fedaya hazır olduğunuza da eminim. Üstelik şöhreti, hatta abes telâkkî ettiğiniz işler içinde olsa bile hareketi seviyorsunuz. Hülâsa bir ahtapot gibi sayısız kollarla dünyaya yapışmışsınız! Hiçbir şeyden ayrılamazsınız. Nasıl döneceksiniz?"

Gayet açık. Ruh Bir kez satılırsa, geri dönüş yoktur.

Peki Halit Ayarcı kim? Bunu sordum az önce, evet, o yüzden değiştiriyorum: Peki Halit Ayarcı diye biri var mı? Bilemiyorum, ama yalnız benim aklıma mı geldi "Fight Club" benzeşmesi? Tyler Durden? Tam da Hayri akıl hastanesine düşmüşken? Birkaç kez ısrarla karısı Emine'nin ölümünün bütün bunları başlattığını söyleyerek olası bir kişilik bölünmesi travmasının ipucunu verirken? Halit'in aklına gelen fikirlerin neredeyse tamamı aslında kendisinin aklından çıkmışken?

Bence gayet olası.

Neyse. Temelde yatan ülke eleştirisi falan zaten gayet hakkaniyetli, en az "Tutunamayanlar" kadar, hatta yer yer ondan daha fazla nüktedan. Karakterler ve davranışları orijinal olduğu kadar gerçekçi de. Üsluba dair ise bir şey demek haddime değil.

Hem klasik hem kült olmak, bence bir sanat eseri için gayet üst mertebede bir unvandır. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, bunu ben belirtmesem de hak ediyor..


Download Institut za namještanje satova PDF Institut za namještanje satova PDF
Download Institut za namještanje satova ERUB Institut za namještanje satova PDF
Download Institut za namještanje satova DOC Institut za namještanje satova PDF
Download Institut za namještanje satova TXT Institut za namještanje satova PDFRead information about the author

Ebook Institut za namještanje satova read Online! Ahmet Hamdi Tanpınar (23 June 1901 - 24 January 1962) was one of the most important modern novelists and essayists of Turkish literature. He was also a member of the Turkish parliament (the Grand National Assembly of Turkey) between 1942 and 1946.

Tanpınar was born in Istanbul on 23 June 1901. His father was a judge, Hüseyin Fikri Efendi. Hüseyin Fikri Efendi was Georgian from Maçahel. Tanpınar's mother died at Mosul, when Tanpınar was thirteen. Because his father's vocation required frequent relocation, Tanpınar continued his education in several different cities, including Istanbul, Sinop, Siirt, Kirkuk, and Antalya. After quitting veterinary college, he resumed his educational career at the Faculty of Literature at Istanbul University, which he completed in 1923. As a literature teacher, he taught at high schools in Erzurum (1923–1924), Konya, Ankara, the Educational Institute of Gazi and the Fine Arts Academy. At the Fine Arts Academy, besides teaching literature, Tanpınar taught in branches of aesthetics in arts, history of art and mythology (1932–1939). From 1942 to 1946, he entered the Turkish National Assembly as parliamentar of Kahramanmaraş. In 1953, he made an extensive journey to Europe, traveling many countries within six months such as France, Belgium, Holland, England, Spain and Italy. Tanpınar died of a heart attack on the 24 January 1962 in Istanbul. His grave is in the Aşiyan Graveyard, Istanbul.

He is one of the most important authors of Turkish literature, successfully combining Eastern and Western cultures within his writings. Yahya Kemal Beyatlı played an important role in his upbringing. In his poetry, he uses Turkish classical music and dreaming as the textile of his works. Both in his poetry and novels psychological analyses, history, the characteristics of his time, the binding between the society and the individual, dreams and the problems of civilization are given a great place. One of his most significant works is The Time Regulation Institute (Saatleri Ayarlama Enstitüsü). The novel has been widely acclaimed as an ironic criticism of the bureaucratization process with the implication that its title suggests, though that is not what the book is all about. In fact, the book can be read from quite different perspectives, and cannot be exhausted in only one reading. First of all, it is a great psychological analysis of a man who suffers from being unable to adapt himself to his time, in other words to modern times. So the fact of bureaucratization is indeed incorporated into a broader problem: modernization and its impact on the individual. Most of the characters of the novel seem to be struggling in strange ways in order to survive in modern times. In this way, the concept of "time" occupies a central place, giving a deeper sense, even a philosophical taste to the novel.


Reviews of the Institut za namještanje satova


AARON

A wonderful piece

HARVEY

The book is very deep! Tip for Reading.

AISHA

Phone number asked to drive to protect against robots.

LIAM

From disgust to delight!

EMILY

An enticing cover and a controversial story.
Add a comment
Download EBOOK Institut za namještanje satova by Ahmet Hamdi Tanpınar Online free

PDF: institut-za-namjetanje-satova.pdf Institut za namještanje satova PDF
ERUB: institut-za-namjetanje-satova.epub Institut za namještanje satova ERUB
DOC: institut-za-namjetanje-satova.doc Institut za namještanje satova DOC
TXT: institut-za-namjetanje-satova.txt Institut za namještanje satova TXT