Read Taşıdıkları Şeyler by Tim O'Brien Free Online


Ebook Taşıdıkları Şeyler by Tim O'Brien read! Book Title: Taşıdıkları Şeyler
The author of the book: Tim O'Brien
Edition: Siren Yayınları
The size of the: 3.78 MB
City - Country: No data
Date of issue: April 2010
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
Loaded: 2098 times
Reader ratings: 7.6

Read full description of the books:NEW YORK TIMES YÜZYILIN KİTAPLARI

Cesarete, korkuya ve hatırlamaya dair unutulmaz ve sarsıcı bir klasik.

- PULITZER ÖDÜL ADAYI
- CHICAGO TRIBUNE HEARTLAND ÖDÜLÜ
- NATIONAL BOOK CRITICS CIRCLE ÖDÜL ADAYI
- EN İYİ YABANCI KİTAP ÖDÜLÜ - FRANSA


“Taşıdıkları Şeyler, yaşamın önemini, mucizelerini ve nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösteriyor.”- Dallas Morning News

Hafızaya ve yazının gücüne dair çağdaş bir klasik: Taşıdıkları Şeyler . Tim O’Brien, Pulitzer’e aday olan bu kitapta kurmaca ve hakikatin arasındaki ince çizgide geziniyor, siperlerden yazı masasına uzanarak savaşı ve sonrasını anlatıyor. Helikopterler durmaksızın uğulduyor, en karanlık gecelerden sonra bile pırıl pırıl bir güneş doğuyor ve napalm tesirindeki bu hikayelerde savaşın tüm gerçekliği bulanık bir düşe, düşler ise yaşam iştahına dönüşüyor. Tim O’Brien, Taşıdıkları Şeyler ’de yazının dönüştürücü gücünü, mucizelerini gösteriyor; çocuklarını ölüme yollamaktan usanmayan ve şiddete bir türlü doymayan dünyanın yükünü, kolay kolay unutulmayacak ayrıntılar eşliğinde sayfalara döküyor.Yayımlandığı tarihten bu yana tüm dünyada iki milyondan fazla okura ulaşan ve Pulitzer adaylığı bir yana pek çok saygın ödüle layık bulunan Taşıdıkları Şeyler , yaşamın mucizesine, yazının tılsımına ve savaşın dehşetine dair unutulmayacak, sert ve sarsıcı bir kitap.

“Geri planda helikopter sesleri duyacaksınız.”- Boston Globe

ÖLMEDEN ÖNCE OKUMANIZ GEREKEN 1001 KİTAP’tan BİRİ!Download Taşıdıkları Şeyler PDF Taşıdıkları Şeyler PDF
Download Taşıdıkları Şeyler ERUB Taşıdıkları Şeyler PDF
Download Taşıdıkları Şeyler DOC Taşıdıkları Şeyler PDF
Download Taşıdıkları Şeyler TXT Taşıdıkları Şeyler PDFRead information about the author

Ebook Taşıdıkları Şeyler read Online! Tim O'Brien matriculated at Macalester College. Graduation in 1968 found him with a BA in political science and a draft notice.

O'Brien was against the war but reported for service and was sent to Vietnam with what has been called the "unlucky" Americal division due to its involvement in the My Lai massacre in 1968, an event which figures prominently in In the Lake of the Woods. He was assigned to 3rd Platoon, A Company, 5th Battalion, 46th Infantry, as an infantry foot soldier. O'Brien's tour of duty was 1969-70.

After Vietnam he became a graduate student at Harvard. No doubt he was one of very few Vietnam veterans there at that time, much less Combat Infantry Badge (CIB) holders. Having the opportunity to do an internship at the Washington Post, he eventually left Harvard to become a newspaper reporter. O'Brien's career as a reporter gave way to his fiction writing after publication of his memoir If I Die in a Combat Zone, Box Me Up and Send Me Home.

Tim O'Brien is now a visiting professor and endowed chair at Texas State University - San Marcos (formerly Southwest Texas State University) where he teaches in the Creative Writing Program.Reviews of the Taşıdıkları Şeyler


OLIVER

How many times did I read ...-not boring! )))

KAI

An interesting book, Hard to tear down

FAITH

Reality has surpassed expectations.

ELLIOTT

Another one-time book

HEIDI

I really hated the book.
Add a comment
Download EBOOK Taşıdıkları Şeyler by Tim O'Brien Online free

PDF: tadklar-eyler.pdf Taşıdıkları Şeyler PDF
ERUB: tadklar-eyler.epub Taşıdıkları Şeyler ERUB
DOC: tadklar-eyler.doc Taşıdıkları Şeyler DOC
TXT: tadklar-eyler.txt Taşıdıkları Şeyler TXT