Read Daredevil: Muž beze strachu #1 by Brian Michael Bendis Free Online


Ebook Daredevil: Muž beze strachu #1 by Brian Michael Bendis read! Book Title: Daredevil: Muž beze strachu #1
The author of the book: Brian Michael Bendis
Edition: BB/Art Komiks
The size of the: 646 KB
City - Country: No data
Date of issue: March 2011
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
Loaded: 2022 times
Reader ratings: 6.1

Read full description of the books:V letech 1979 až 1983 předváděl Frank Miller na stránkách Daredevila hotová kouzla, zcela tohoto komiksového hrdinu předefinoval a zanechal po sobě odkaz, který neměl nikdo šanci překonat.
A potom přišel Brian Michael Bendis.
Bendis byl ve světě mainstreamového komiksu drzým nováčkem, který nadchl vybíravé fanoušky hity, jako byli Sam & Twitch a Torso & Powers. Vnesl do Daredevilových dobrodružství nádech pulp fiction a věnoval pozornost rovným dílem oběma osobnostem: Mattu Murdockovi i Daredevilovi. Zkrátka nepřišel ani onen jedinečný svět, který se Daredevilovi stal domovem: jeho čtvrť, ulice potřísněné jeho krví – Hell’s Kitchen.
Na stránkách Bendisova Daredevila se čtenáři seznamují s plejádou postav, které mohou existovat jen v tomto prostředí. Se Sammym Silkem, přivandrovalcem do Hell’s Kitchen, který čirou náhodou zakopne o klíče ke Kingpinovu království. S Haroldem Driverem, agentem FBI, jenž se s Daredevilovým tajemstvím v kapse ocitne v bezvýchodné situaci.
Bendis také opráší dlouholeté daredevilovské stálice: skálopevně věrného Foggyho Nelsona, přátele z ulice Luka Cage a Spidermana, ba dojde i na krátkou mezihru s Elektrou, už jenom kvůli ní se skalním fandům vyplatí koupit si tuto knihu. A co Wilson Fisk alias Kingpin? Bendis nám naservíruje strhující, výpravný příběh, který jednou pro vždy vyřeší vztah mezi Marvelovským Mužem beze strachu a mafiánským bossem, jenž vládne městu ocelovou pěstí – završený famózní scénou, která si po právu zaslouží vstoupit do komiksové síně slávy.
„Brian Michael Bendis je komiksový pokračovatel Sama Fullera, Martina Scorseseho a Quentina Tarantina… Své živé, noirové příběhy zasazuje do temných uliček a dokazuje, že zločin se vyplácí.“ - Entertainment Weekly
Brian Michael Bendis vytvořil komiksovou sérii, která při vyprávění Daredevilových dobrodružství ve stylu pulp-fiction využívá bohatou paletu postav a psychodrama Muže beze strachu a předkládá je čtenáři v neuvěřitelně pestrém a moderním podání. Bendis a kreslíř Alex Maleev vytvořili daredevilovskou sérii hodnou síně slávy. A po právu za ni získali Eisnerovu cenu za nejlepší dlouhodobou sérii.


Download Daredevil: Muž beze strachu #1 PDF Daredevil: Muž beze strachu #1 PDF
Download Daredevil: Muž beze strachu #1 ERUB Daredevil: Muž beze strachu #1 PDF
Download Daredevil: Muž beze strachu #1 DOC Daredevil: Muž beze strachu #1 PDF
Download Daredevil: Muž beze strachu #1 TXT Daredevil: Muž beze strachu #1 PDFRead information about the author

Ebook Daredevil: Muž beze strachu #1 read Online! A comic book writer and erstwhile artist. He has won critical acclaim (including five Eisner Awards) and is one of the most successful writers working in mainstream comics. For over eight years Bendis’s books have consistently sat in the top five best sellers on the nationwide comic and graphic novel sales charts.

Though he started as a writer and artist of independent noir fiction series, he shot to stardom as a writer of Marvel Comics' superhero books, particularly Ultimate Spider-Man.

Bendis first entered the comic world with the "Jinx" line of crime comics in 1995. This line has spawned the graphic novels Goldfish, Fire, Jinx, Torso (with Marc Andreyko), and Total Sell Out. Bendis is writing the film version of Jinx for Universal Pictures with Oscar-winner Charlize Theron attached to star and produce.

Bendis’s other projects include the Harvey, Eisner, and Eagle Award-nominated Powers (with Michael Avon Oeming) originally from Image Comics, now published by Marvel's new creator-owned imprint Icon Comics, and the Hollywood tell-all Fortune and Glory from Oni Press, both of which received an "A" from Entertainment Weekly.

Bendis is one of the premiere architects of Marvel's "Ultimate" line: comics specifically created for the new generation of comic readers. He has written every issue of Ultimate Spider-Man since its best-selling launch, and has also written for Ultimate Fantastic Four and Ultimate X-Men, as well as every issue of Ultimate Marvel Team-Up, Ultimate Origin and Ultimate Six.

Brian is currently helming a renaissance for Marvel’s AVENGERS franchise by writing both New Avengers and Mighty Avengers along with the successful ‘event’ projects House Of M, Secret War, and this summer’s Secret Invasion.

He has also previously done work on Daredevil, Alias, and The Pulse.


Reviews of the Daredevil: Muž beze strachu #1


ELLIOTT

Phone number you need to drive to protect against robots.

OLIVER

The beginning is exciting, but at the end of the book is just a very template.

SOPHIE

Total disappointment

OLIVER

It was a surprisingly interesting book. Very highly recommended.

HOLLY

This book will make you shudder, infiltrate, and change your mind about this crazy world.
Add a comment
Download EBOOK Daredevil: Muž beze strachu #1 by Brian Michael Bendis Online free

PDF: daredevil-mu-beze-strachu-1.pdf Daredevil: Muž beze strachu #1 PDF
ERUB: daredevil-mu-beze-strachu-1.epub Daredevil: Muž beze strachu #1 ERUB
DOC: daredevil-mu-beze-strachu-1.doc Daredevil: Muž beze strachu #1 DOC
TXT: daredevil-mu-beze-strachu-1.txt Daredevil: Muž beze strachu #1 TXT